Wybierając zabawki dla dzieci, zazwyczaj chcemy, aby były one nie tylko świetną rozrywką, ale także czymś znacznie więcej. Mamy nadzieję, że poprzez zabawę, dzieci będą się szybciej rozwijać i rozszerzać swoje horyzonty. Jest kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze zabawek dla naszych maluchów.

Rozwój wyobraźni

Dobrze postawić na rozwój wyobraźni i umiejętności takich jak czytanie, pisanie, zmysł estetyki. Ważne oczywiście, aby zabawka była równie ciekawa dla dziecka co rozwijająca. Musi więc zachęcać ciekawymi doznaniami tu i teraz, żeby dziecko nie zdążyło się znudzić. Dzieci nie mają tyle cierpliwości co dorośli, dlatego nie będą czekać na owoce ich pracy. W tej sytuacji zawsze sprawdzonymi zabawkami są:
-klocki
-książeczki z obrazkami
-kolorowanki, wyklejanki
Przy większej ilości czasu można też razem z dzieckiem zrobić własne zabawki, przy użyciu zwykłych materiałów takich jak tkaniny, papier czy kawałki wykorzystanych plastikowych opakowań. Prawdopodobnie nie będą one dorastały estetyką do tych kupionych w sklepie, ale rozbudzą niesamowite pokłady wyobraźni w głowie dziecka i będą stanowić dla niego większą wartość sentymentalną.  

Zabawa w grupie

Warto również postawić na takie zabawki dla dzieci, które nauczą współpracy w grupie lub współzawodnictwa. Często dzieci mają problem z tym, żeby pojąć, jak należy dzielić się zabawkami i dlaczego jest to ważne. Rodzice mogą mówić o tym swojemu maluchowi, ale samo opowiadanie o tym nie sprawi, że dziecko będzie umiało odpowiednio zachować się w danej sytuacji. Bardzo ważne jest, żeby od najmłodszych lat dziecko miało kontakt z innymi dziećmi i poprzez wspólną zabawę rzeczywiście uczyło się tych umiejętności. Dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w gry np. planszowe, które angażują kilka osób. W tej sytuacji dzieci nie zamykają się w swoim małym świecie, gdzie główną rolę odgrywają one same, lecz są zmuszone uczyć się wspólnej zabawy.

Aktywność fizyczna 

Dzieci mają niezwykle dużo energii. Dobrze, aby wykorzystały ją w odpowiedni sposób. Z pewnością z chęcią wezmą udział w zabawie, która wymaga od nich zaangażowania fizycznego. Klasyczne zabawki takie jak piłka czy skakanka sprawdzą się w tym przypadku rewelacyjnie. Nie jest to często drogi zakup, a uczy dziecko koordynacji ruchowej i pomaga zadbać o aktywność fizyczną, która bez wątpliwości jest niezwykle potrzebna do zachowania zdrowia każdego z nas.
Warto, aby dobrze przemyśleć wybór kolejnej zabawki dla dzieci. Często stare, wypróbowane sposoby są najlepsze. Nie bez przyczyny wytrzymują one próbę czasu i sprawdzają się z pokolenia na pokolenie.